Filipek Filipek Filipek Filipek Filipek Filipek Filipek Filipek Filipek Filipek Filipek Filipek Filipek Filipek Filipek Filipek

 Kuchyňské linky - Renovace kuchyní - Pracovní desky - Spotřebiče - Dřezy a baterie - Komponenty - Masiv - Selský nábytek - Moderní masiv - Postele z masivu - Vrata a dveře - Kastlová a špaletová okna - Bytový interiér - Vestavěné skříně

Kuchyňské linky

Kuchyně je jednou z nejfrekventovanějších místností v bytě či domě. Je součástí obytného prostoru a plní hned několik funkcí – příprava jídel, skladování potravin, ukládání nádobí a čistících prostředků. Často slouží také jako jídelna a prádelna. Je proto velmi důležité, optimálně využít prostor, správně naplánovat pracovní zóny a vybavení.

Z celého obytného prostoru se nejrychleji vyvíjí právě kuchyň – máme pro vás připraveny nejmodernější technologie, které vám usnadní práci a tím ušetří váš čas i zdraví.

V mnoha případech dnes není kuchyň jenom místem, kde se pouze vaří a konzumuje, ale také je místem pobytu dětí, setkávání a příjemného posezení. Je potřeba zvážit, kolik osob se bude v kuchyni potkávat, pro kolik osob se bude vařit a pro jakou věkovou kategorii uživatelů je sestava plánována. Kuchyňská linka pro jednu osobu důchodového věku bude vypadat jinak než pro čtyřčlennou rodinu, a to jak rozlohou, tak vybavením. Nemělo by se také zapomínat na barevné sladění celé místnosti – od podlahy, přes obklady, malbu zdí, pracovní desku, dvířka, pohledové části korpusů, až po osvětlení.

Praktické rady

nahoru

Renovace kuchyní

Je čas na změnu a přitom nechcete investovat do nové kuchyně? Chcete přizpůsobit stávající kuchyňskou linku vaší současné představě? Řešením může být právě kosmetická úprava nebo částečná výměna, případně doplnění sestavy novými prvky. Provádíme renovaci kuchyňských linek v kompletním rozsahu – vyměnit můžete:

Dodělávky dvířek z masivu a dýhy provádíme podle původního vzoru a mořením doladíme vzhled k nerozeznání od originálu.

Vždy je ale potřeba zvážit, co vše chcete renovovat – a jaký to přinese výsledek. Důležitým kritériem je technický stav. Někdy je vhodnější úplné nahrazení novým nábytkem než částečné vylepšení vzhledu. Rádi se s vámi podělíme o naše zkušenosti a doporučíme optimální řešení.

nahoru

Pracovní desky

Pracovní deska je v kuchyni nejvíce namáhanou plochou. Volba materiálu si tedy zaslouží náležitou pozornost. Na výběr jsou 4 druhy materiálu:

Na trhu najdete ještě další dva materiály pro pracovní desky:

Tyto materiály nelze z praktických důvodů doporučit, a proto je nenabízíme. Nevýhodou skleněné desky je především údržba – při běžném rodinném vaření je leštění celkem na obtíž.

Zásadní nevýhodou betonové desky je především hmotnost. Tento materiál nelze spojovat bez pohledových spár, povrch je lakovaný nebo impregnovaný a cenou převyšuje umělý kámen. Cenou patří do luxusní třídy, ale vzhledem a užitnou hodnotou nikoliv.

Umělý kámen používaný na pracovní desky kuchyňských linek má mnoho obchodních názvů – Corian, Hi-macs, SolidStone, TechniStone, Staron, a jiné – liší se kvalitou, nabídkou barev, zpracováním i cenou.

Pro naše realizace používáme umělý kámen BienStone. Vysoká kvalita a příznivá cena jsou velké přednosti tohoto materiálu, stejně jako bohatá nabídka barev. Umělý kámen BienStone je tvrdší, a tím tedy odolnější než ostatní umělé kameny. Je ideální variantou všude tam, kde je žádaná dlouhá životnost, maximální hygiena, snadná údržba a současně vysoké nároky na design. Umělý kámen je obecně naprosto ideální pro nejrůznější designérské atypy. Tento materiál umožňuje neviditelné napojování jednotlivých dílů – spoje splynou v jeden celek.

Sami si zvolíte tloušťku pracovní desky – vyrábí se na míru, stejně jako každá naše kuchyňská linka. Tloušťka desky tvoří často výrazný a esteticky zajímavý prvek. Pracovní deska může plynule, bez znatelného spoje, přecházet do obkladové plochy.

Originální vzhled může přinést různá kombinace barev – pracovní deska se může lišit od obkladu, ale také můžeme pracovní desku poskládat z několika barev. Kreativitě se tady meze nekladou. Lze skládat podélné pásky nebo geometrické tvary. Vsadit do tmavé plochy světlý prvek nebo podsvítit obkladovou desku, případně část pracovní desky. Je to jen na vaší fantazii.

Výhody umělého kamene BienStone:

Pokud se rozhodnete pro umělý kámen, tak máte jedinečnou příležitost realizovat svoje nejodvážnější fantazie a kreativní nápady, a to nejen v případě pracovních desek, ale v celém interiéru vašeho domova. Lze jej využít také na obklady a dekorace. Většinu dezénů umělých kamenů BienStone lze dodat také v provedení s 60% propustností světla, což umožňuje efektní podsvícení, prosvětlení – jednoduchý a originální prvek.

Přírodní kámen je zákazníky stále žádán, přesto že jej lze nahradit kamenem umělým. Jedná se o jedinečný originál, dlouhověký a tvárný. Používá se v celém interiéru – v kuchyních pak právě na pracovní desky a obklady stěn. Jedinou nevýhodou tohoto materiálu je, že neumožňuje bezespárové spoje.

Ideálním kamenem pro pracovní desky je žula. Je to dáno její tvrdostí a odolností. Barevná škála je dostatečně široká i pro náročné zákazníky. Stupeň lesku lze individuálně domluvit.

Další dekorativní nerosty – mramor, onyx, a jiné, které jsou měkčí než žula, nelze na pracovní desku doporučit. A to ani v případě, že neplánujete zrovna každodenní vaření. Tyto nerosty totiž reagují nevratnou změnou barvy při styku s běžnými kyselinami – ocet, kyselina citrónová, a jiné. Lze tomu sice zabránit hlubokou impregnací speciálním lakem, ale potom ztrácíte přírodní povrch, o který u přírodních kamenů jde především, a musíte se náležitě starat o lakovaný povrch.

Umakartové - postformingové pracovní desky jsou cenově nejdostupnější variantou. Kvalita dnešních umakartů je natolik vysoká, že se musíte i trochu snažit, pokud je budete chtít poškodit. Neumožňují sice tak rozmanité tvarové zpracování, jako přírodní nebo umělý kámen – zaoblená přední hrana předurčuje tento materiál pro rovné linie, ale pomocí lomených oblouků s nimi lze řešit i oblé tvary.

Jednou z možností je také zakázkové zalisování „volného“ umakartu na dřevotřísku nebo jiný podklad. Toto provedení umožňuje plynulé oblouky a další tvary a také libovolnou tloušťku pracovní desky. Přední hranou tady nebude postforming, ale nákližek nebo vložený masivek.

Přírodní dřevo - pro pracovní plochu je to materiál spíše esteticky příjemný než praktický. Nejčastěji se jedná o bukové spárovky, napuštěné olejem. Elegantní a přirozený vzhled je jednou z předností tohoto řešení, je však potřeba počítat s náročnější údržbou díky porézní struktuře dřeva. Přední hranu lze frézovat do různých zaoblení, dle přání zákazníka.

V případě zájmu o tento materiál si u nás prosím vyžádejte bližší informace - pro konkrétní dispozici vaší kuchyně.

Rádi vám pomůžeme vybrat ten nejhodnější materiál pro vaši kuchyňskou linku.

nahoru

Spotřebiče

Dodáváme spotřebiče spolehlivých značek:
Miele, Gaggenau, Siemens, Bosch, AEG, Electrolux, Gorenje, Best, Faber, Concept

Důležitou součástí kuchyňské linky jsou právě spotřebiče. Ideálním řešením pro nové kuchyně jsou spotřebiče vestavné. Nejvýraznější prvek je lednice - schovaná za dvířky a celkový dojem pak neruší velké bílá plocha (v případě volně stojícího spotřebiče). Myčku lze také schovat za dvířka, buď plně, nebo jen částečně, pokud si vyberete myčku s čelním ovládacím panelem. Další spotřebiče - varné desky, trouby, digestoře, mikrovlnné trouby, kávovary a další - jsou svým vzhledem pravou ozdobou kuchyně. Sestava nábytku s vestavěnými spotřebiči je tak nejen velmi elegantní - tvoří jeden souvislý celek, ale především také praktická – žádné mezery mezi spotřebičem a nábytkem, což zásadně usnadňuje údržbu.

Na všechny vestavné spotřebiče, dodávané s montáží, se vztahuje snížená sazba DPH, tedy 10%.

Další výhodou při nákupu vestavěných spotřebičů jsou kuchyňské sety, ve kterých výrobci nabízí výrazné zvýhodnění. Při výběru více spotřebičů od jedné značky tak můžete ušetřit až 20% oproti kusovému nákupu. Sety si přitom sestavíte vy sami. Sami si vyberete každý spotřebič přesně podle vašich představ o výbavě a vzhledu.

Varné desky

Vestavné trouby

Vestavné mikrovlnné trouby

Digestoře

Myčky nádobí

Vestavné lednice

Vestavné pračky

Pokud je potřeba do sestavy nábytku umístit i pračku, tak volte raději vestavnou než volně stojící s úpravou. Vestavná pračka má větší stabilitu (menší vibrace), integrované panty pro nábytková dvířka a pohodlně přístupnou přihrádku pro prací prášky. Volně stojící pračku musíte zvolit s hloubkou cca 45cm a na šířku nechat 3-5cm rezervu, právě kvůli vibracím. Často pak přihrádka na prací prášky zůstává ve vysunuté pozici stále schovaná pod pracovní deskou.

Rádio a TV

Pokud v kuchyni trávíte více času, pak možná oceníte rádio s CD přehrávačem nebo také s televizní obrazovkou, zavěšené pod horními skříňkami.

nahoru

Dřezy a baterie

Dodáváme dřezy a baterie kvalitních výrobců:
Dřezy: Schock, Blanco, Franke, SystemCeram
Baterie: Damixa, HansGrohe, Grohe, Oras, Hansa, Steinberg

Kuchyňská linka se bez dřezu neobejde. Dokonalý celkový vzhled kuchyně je na správné volbě dřezu přímo závislý. Je to natolik výrazný prvek v pracovní ploše, že jej nelze přehlédnout.

Materiály pro dřezy jsou tyto:

Granitové dřezy

Výborným materiálem pro dřezy je umělý kámen – tzv. granit. Je to kamenná drť, pojená pryskyřicemi. Užitné vlastnosti ocení každý, jakmile je jednou vyzkouší.

Výhody

Nabídka tvarů a velikostí granitových dřezů je stejně bohatá jako u nerezových. Všechny granitové dřezy lze vybavit drtičem odpadu.

Nanogranit – je vylepšenou variantou granitu. Základní vlastnosti jsou stejné. Rozdíl je v povrchu - je výrazně hladší než u granitu a je také antibakteriální.

Nerezové dřezy jsou z vysoce kvalitní chromniklové oceli. Hladký povrch zabraňuje usazování bakterií. Dodáváme dřezy v kvalitním provedení a elegantním designu. Nerezové dřezy se vyrábí ve dvou velikostech výpustního otvoru – ty s větší výpustí je možné vybavit drtičem odpadu.

Pozor
Pokud si chcete pořídit nerezový dřez sami v běžných obchodech – dejte pozor na tloušťku plechu. Často je za lákavou cenou supertenký materiál, takže do něj nemůžete upevnit baterii a lehce jej propíchnete prvním nožem při mytí nádobí.

Baterie

Z praktického hlediska lze doporučit baterie vysokým ramínkem. Klasická nízká ramínka jsou v běžném provozu trochu omezující. Zvýšená výpusť u vysokých ramínek je komfortním řešením – snadno naplníte PET láhev, velký džbán, opláchnete nebo napustíte velký hrnec, apod.

Často vyhledávaným řešením jsou také baterie s výsuvnou sprškou. Umožňují snadnější oplach většího množství zeleniny nebo plnění hrnců mimo dřez. Drobnou nevýhodou je vyšší cena.

Nadčasový design a bezvadnou funkci představuje značka Damixa. Z několika desítek typů baterií, které Damixa nabízí, si vybere opravdu každý. Kromě kuchyňských baterií řeší Damixa design v kompletních sériích, včetně doplňků – lze tedy vybavit také umyvadla, sprchy, vany i toalety v jednotném designu, nebo je záměrně kombinovat.

Další zárukou kvality a komplexního řešení je značka HansGrohe. Baterie HansGrohe byly hromadně instalovány na stavbách již v 50.telech minulého století – některé z těchto baterií jsou v dobrém stavu v provozu ještě dnes. Moderní design a bohatá nabídka jsou zde opět i pro ty nejnáročnější zákazníky.

Značka Grohe (Friedrich) představuje stejnou kvalitu jako HansGrohe. Rozdíl v designu dává prostor opravdovým „fajnšmekrům“ pro dokonalou realizaci jejich představ.

Nepřehlédnutelným synonymem kvality a spolehlivosti je značka Oras. Výroba ve Finsku a Norsku, s dlouholetou prácí designérů a technologů přináší na trh špičkové baterie uživatelsky přívětivé a ekologicky šetrné. Baterie Oras patří do luxusní třídy s dostupnou cenou.

Individualitou na poli baterií je značka Hansa. Kuchyňské baterie i koupelnové systémy s možností vlastní volby barevného provedení skleněných prvků a osvětlení. Baterie Hansa jsou dalším zástupcem luxusní třídy s dostupnou cenou. Technologické a designové řešení je skvělou ukázkou současných možností. Nové modely Hansa zcela opouští známé a konvenční tvary.

Moderní zpracování a exkluzivní vzhled nabízí také značka Steinberg. Netradiční pojetí i jasné geometrické tvary, Klasický chromový povrch, ale také luxusní černý mat. Design i technologie na vysoké úrovni. Baterie Steinberg jsou svým vzhledem vhodné především do moderních interiérů.

nahoru

Komponenty

Při výrobě veškerého nábytku používáme pouze kvalitní materiály, kování a další doplňkové komponenty.

Plošné materiály: Kaindl, Egger, Funder-Max, Wodego, Duropal, Kronospan Přírodní dřevo: všechny dřeviny domácí i exotické – osobně pečlivě vybíráme u dodavatelů

Kování: Blum, Hettich, Häfelle, Mivokor, Wireli a další

Bezvadná funkčnost a dlouhá životnost je pro nás velmi důležitá. Kvalita materiálů a kování použitých při výrobě, přímo ovlivňuje jednak váš komfort při užívání našeho nábytku, ale také jeho životnost. Dlouhá životnost nábytku a absence reklamací jsou nejlepší vizitkou naší práce a důkazem našeho dobrého výběru dodavatelů komponentů.

Kuchyňská linka není tvořena jen skříňkami a pracovní deskou. Velmi důležitou součástí kuchyňské linky jsou právě výsuvy, výklopy, panty a jiné funkční prvky, které rozhodují o komfortu obsluhy. Pro bezstarostný chod a pohodlnou obsluhu používáme kování pouze od spolehlivých výrobců. V oblasti kování pro kuchyňské linky je jasnou jedničkou firma Blum. Vlastní vývoj a poctivé technologické zpracování, dělá z této firmy spolehlivého partnera pro výrobce a garanta kvality pro uživatele.

nahoru

Masiv

Dopřejte si příjemnou atmosféru přírodního dřeva ve vašem interiéru. Poctivá řemeslná práce dává dřevu vyniknout v jeho jedinečné kráse a ušlechtilosti.

Proč volit masivní nábytek

Přírodní dřevo je nejstarší a nejpřirozenější surovinou pro výrobu nábytku. Dřevo je příjemné jak na pohled, tak i na dotek. Masivní nábytek svým vzhledem vytváří klidný a útulný domov.

Nábytek z masivu neznamená jen lidový – selský styl. Také v moderním interiéru vynikne originální solitér (komoda, stolek, vitrína, ….), třeba z exotického dřeva. Mnohdy stačí jen jednoduchý dekorativní prvek a studený, technicky moderní, interiér z litého betonu dostane přívětivou domácí podobu.

Každý kus masivního nábytku je svébytný originál.
Budete se domů těšit.

Nabízené dřeviny

Masivní nábytek je možné vyrábět prakticky ze všech druhů dřeva - jediným omezením je pevnost materiálu s ohledem na konstrukci plánovaného nábytku.
Nejběžnější dřeviny: smrk, dub a bříza
Další dřeviny: borovice, modřín, buk, javor, jasan, jilm, habr, olše, topol, akát, třešeň, ořech dle poptávky i jiné
Exotické dřeviny: Abach, Ayous, Bubinga, Cedr, Eben, Makasar, Ipé, Iroko, Jatoba, Javor americký, Mahagon, Massaranduba, Meranti, Merbau, Okoumé, Ořech americký, Ovangkol, Padouk, Palisandr, Teak, Třešeň americká, Wenge, Zebrano, dle poptávky možno i další

Zpracování

Dřevo je materiál velmi atraktivní a zpracováním mu lze dodat ještě větší ušlechtilosti.

Nábytek tvarů sebekrásnějších nemá žádnou hodnotu, není-li správně sestrojen. Dřevo je materiál, kterému je zapotřebí při spojování věnovat náležitou pozornost. Různé vlastnosti dřeva, jako pevnost, pružnost, ohebnost, štípatelnost, sesychání a bobtnání, borcení, vyžadují mnohem větší obezřetnosti při plánování spojů, než kterékoliv jiné materiály.

Dřevo patří k nejoblíbenějším přírodním materiálům s nejvšestrannějším využitím. Pro svůj přírodní charakter, přirozenou kresbu, příznivé fyzikální vlastnosti a estetický vzhled, je žádaným prvkem životního prostředí člověka.

Dokonalost výrobku přímo závisí na správné konstrukci. Při výrobě masivního nábytku používáme tradiční technologie, které jsou již po staletí zárukou poctivé řemeslné práce. Dáváme nábytku duši. Věnujeme zpracování maximální pozornost a provádíme pečlivou kontrolu během celé výroby i před výstupem z dílny.

nahoru

Selský nábytek

Selský nábytek svojí atmosférou poctivé služebnosti a řemeslné pravdivosti může být zejména dnes měřítkem a protikladem současného způsobu bydlení mnohdy plnému neúčelné formálnosti.

Lidový nábytek ve svém vývoji vždy odrážel povahu regionu. Pro každý region je tedy typický určitý vzhled, konstrukce a zdobení. O odbornosti naší výroby svědčí i ta skutečnost, že dodáváme repliky selského nábytku i na regionální výstavy řemesel, do expozic hospodářských částí zámků i pro potřeby muzeí. Stejně jako vše ostatní i selský nábytek vyrábíme na míru. Můžeme dodržet regionální čistotu stylu nebo provést úpravy podle představ zákazníka.

V minulosti byla rozsáhlost mobiliáře vždy přímo úměrná společenskému postavení dané rodiny. Dnes vám vyrobíme tolik nábytku, kolik budete potřebovat.

Prvky selského nábytku: Stůl, židle, lavice, rohová lavice, stolička, postel, komoda, truhlice, kredenc, mísník, almara - šatní skříň, kolébka

Lavice

Lavice byla v historii prvním skutečným nábytkem a používá se dodnes. Nejstarší lavice byly pevné, nepohyblivé a jejich konstrukci tvořil nejdříve půlený kmen, později fošna připevněná ke kůlům zatlučeným do podlahy, tehdy hliněné. Vývoj pak přinesl lavice v gotické konstrukci s trnoží a plochým klínováním, pro které se používal převážně dub. Pro odlehčení vznikly později smrkové lavice s tenkýma, většinou kulatýma, pro větší stabilitu mírně rozkročenýma nohama. Opěradla u lavic byla ze začátku velmi vzácná. S rozvojem řemeslné výroby se objevily různé konstrukce opěradel, která však byla v drtivé většině postavena kolmo (gotický způsob) a neumožňovala pohodlné opření. V pozdějším období se lavice stala také ozdobnou součástí interieru. V dnešní době jsou k dispozici různá konstrukční řešení, bez opěradel i s opěradly různých tvarů a výplní.

Postele

Postel neměla v minulosti podobu, na jakou jsme zvyklí dnes. Nejstarším způsobem bylo spaní na zemi pokryté měkkou vrstvou, izolující od chladu a vlhka. Byla to i řada improvizovaných lůžek, ke kterým se lidé uchylovali hlavně v létě, aby unikli z dusné světnice. Spávalo se na půdě, ve stodole, ale i v sadě pod stromem. Častá, hlavně u dětí, byla slaměná podestýlka, která se ráno vždy uklidila. V zimě bylo nejteplejší místo u pece a na peci. V některých jizbách byli i dřevěné palandy umístěné vedle sebe nad dveřmi místnosti. Byla to jakási vysutá lůžka se sloupovým uchycením do stropu. Známé jsou i jiné typy nepřenosného spaní - lůžka na Hané zděná z vepřovic, vystlaná slámou nebo dřevěné postele s kůlovýma nohama zaraženýma do země, na které byla položena prkna. První mobilní postelí byla lavice, která byla nejstarším a nejrozšířenějším přemístitelným lůžkem. Touha po pohodlí a tepelné izolaci vedla k prvním lůžkům, která byla tvořena bednou vystlanou slámou. Později byla tato bedna zvednuta na sloupkové nohy a vývojem došla až k lidové malované posteli. Zvláštním typem lůžka pak bylo lehátko - zvané praščák. Tvořila ho rámová konstrukce bez čel a křížový výplet z proutí nebo slámy tvořil plochu. Toto lůžko bylo velmi lehké, vzdušné a pohodlné. Jedinou nevýhodou bylo časté praskání výpletu. Lidová postel 18. a 19. století s nastlanými peřinami byla již chloubou hospodyně, symbolem movitosti rodiny a součástí svatebních zvyků. Postel se převážela v průvodu do nového domova mladé ženy jako honosný a krásný předmět a byla vystavována veřejně na odiv. Takové postele již byly vždy dokonalou truhlářskou prací. Pečlivé opracování, výzdoba řezbou, malbou, lehací plochu tvoří prkenný rošt a slamník. Nejdražším a nejreprezentativnějším druhem lidového lůžka byla postel s nebesy, kterou však mívali jen v bohatých statcích a mlýnech. Nebesa měla, podobně jakou slohového nábytku, funkci oddělení a zateplení prostoru lůžka. Stejně jako v dnešní době, i v minulosti byly často používány vysouvací a rozkládací lůžka. Byly to zejména bednové postele se slámou (pro děti), jenž se večer vytáhli a přes den se zasouvaly pod vysoké manželské lože. I tehdy se tímto řešil nedostatek prostoru. Složitější rozkládací lůžka pak byla ve tvaru lavice s překlápěcím opěradlem pro spaní. Používaly se skříňové postele, které přes den byly sestaveny do tvaru bedny a na noc se rozložily po zemi místnosti (způsob švédské bedny známé z tělocvičny). Většina dochovaných postelí je proti dnešním poněkud kratší a širší. Délka byla dána tehdejší výškou lidí. Šířku pak udával fakt, že lůžka sloužila vlastně jako dvoulůžková. Hospodář, výměnkáři, mladí i chasa spávali na lůžku nejméně po dvou.

Židle a stoličky

Stoličky a židle selského nábytku jsou charakteristické svými malými rozměry. Nízká sedátka se zasouvala pod lavice, aby nepřekážela a byla stále po ruce. Dokladem ryzí užitkovosti tohoto kusu nábytku je fakt, že stoličky nebyly téměř vůbec zdobeny. Největší oblibě se těšily třínohé sedačky pro svou stabilitu na nerovné dusané podlaze místnosti. Konstrukce je podobná lavicím. Nohy zapuštěné do desky sedáku, který byl velmi malý, zpravidla kruhového tvaru s prohloubením. Později se objevilo i deskové obdélníkové sedátko - štokrle. V 19. a počátkem 20. století bylo obecným doplňkem každé domácnosti. Naopak židle byla reprezentativním sedadlem lidového domu a byla zastoupena v domácnosti poměrně málo, běžně se sedělo jen na lavicích. V místnosti stávaly nejvýše tři židle jako čestná sedadla pro hospodáře a čestného hosta. Konstrukci židle tvoří rovné deskové opěradlo a silný sedák se zapuštěnými, kónicky rozbíhavými nohami. Opěradlo je nejvýraznější součástí židle. Právě na něm je soustředěna hlavní výzdoba.

Stoly

Stoly jsou vývojově mladší než lavice a nepatřily mezi prvotní vybavení jizby. Totiž ještě koncem 19. století se zachovává starý způsob jídla. Sedělo se na lavici, na které byla také položena mísa s jídlem nebo byla položena na špalku či jiném vhodném podstavci. Teprve později se stává stůl důležitou součástí obytné místnosti. Úpravě stolu a jeho čistotě byla vždy věnována velká pozornost. Stolní deska bývala většinou ponechána holá, nepokrytý a hospodyně ji drhla do "běla". Konstrukčně můžeme stoly rozdělit do dvou základních skupin. První skupinu tvoří stoly gotické plošné konstrukce s bočními deskami, do nichž jsou zaklínovány luby a trnože. Druhou skupinu tvoří stoly konstruované na způsob lavice, se zapuštěnými nohami. V první skupině nahrazují plošné bočnice původní kozové podstavce. Boční desky mají tvar písmene "X" nebo jsou vázovitého charakteru. Nejčastěji je stůl na rozkročených deskovitých nohách spojených luby. Tyto stoly byly oblíbeny pro svoji důkladnou tuhost a mnohdy sloužily po celá století. Kde to konstrukce dovolovala, umísťovala se pod plát i zásuvka.

Poličky

Poličky jsou jedním z nejstarších zařizovacích předmětů obydlí. Nejprve sloužily k ukládání předmětů denní potřeby, později k ukládání dekorativních předmětů a doplňků. Police se uplatnily v obytných místnostech, komorách, chlévech a sloužily zejména pro uložení věcí, které mají být stále po ruce. Nejstarší poličky tvořilo jednoduché prkénko přibíjené k trámu nebo pomocí kolíčků narážené na stěnu roubeného stavení. Důkladnější poličky byly neseny trojúhelníkovými podpěrnými konzolami a ty již umožňovaly první zdobení jejich hran vlnovkami a vyřezáváním. Na tyto police se umísťovalo ozdobné nádobí a plnily dekorativní funkci v interiéru. Police mívaly zadní desku s přesahem nahoru i dolu. Na dolní přesah se zavěšovaly džbánky a zdobené hrníčky. Přední stranu těchto poliček tvořilo ozdobné čelo - tzv. zábradlíčko, které sloužilo jako opora postaveným malovaným talířům apod. Převážná většina polic byla z měkkého dřeva, malovaná převážně rostlinnými motivy, které doplňovaly vyřezávanou linii vlnovek a oblouků. Volba základního nátěru se řídila místním vkusem a byla většinou zelenavá, hnědavá, červenohnědá nebo modrá. Zábradlíčko bylo zdobeno převážně jen vrubořezem.

Truhly

Truhly patří k nejstaršímu nábytkovému zařízení a v lidovém prostředí se udržely až do 20. století. Truhla měla široké uplatnění. Kromě bezpečného ukládání majetku, oděvů a vzácných předmětů, knih apod. Do truhly se ukládaly i polní plodiny, zrní, mouka aj. sypké poživatiny. Truhla byla důležitou součástí majetku a tvořila jeden z nezbytných předmětů výbavy nevěst. Rozměry truhel by různé, od malých až po truhly s obsahem 1m3. Tyto truhly byly vnitřně členěny příčkami a umožňovaly ukládání různých sypkých materiálů. Šatní truhly nebyly členěny, ale měly uzavíraný přítruhlíček na různé drobnosti. Tento byl umístěn po celé délce bočního horního okraje a tvoří ho vlastně jen dno a bočnice. Některé truhly měly navíc ještě u dny přítruhlíku tajnou schránku na peníze a cennosti. Truhly jsou vždy posazeny na nohách, které izolovaly vlhkost podlahy. Neměnný základní tvar truhly neumožňoval přizpůsobení slohovému vývoji a tak až do konce 19. století má truhla víceméně gotické a renesanční tvarosloví, kterému se vymyká pouze podnoží a malba výplní čtvercových polí. V první polovině 19. století dochází k přizpůsobování truhel do podoby prádelníků a klasická truhla se tak mění v zásuvkovou komodu. Komoda se stala zařizovacím předmětem měšťanstva. Lidové vrstvy však tuto novinku nepřijaly a zásuvky na truhlách předstírají pouze plastickým členěním, malbou nebo ornamentálním náznakem a sloupky.

Skříně

Skříně patří k nejmladším součástem lidového obydlí. Ve středověku byla jediným zařizovacím předmětem truhla a skříně patří jen do církevního mobiliáře. K všeobecnému uplatnění skříní dochází v 17. století a do lidového nábytku pronikly až v 19. století. V lidovém prostředí se využívaly pro ukládání svátečního oděvu a krojů. Plátěné pracovní oděvy se svinovaly a bylo pro ně vhodnější ukládání do truhly. Významnější skupinu v lidovém nábytku tvoří zásobní a spížní skříňky, jejichž vývoj vycházel ze způsobu ukládání potravin potřebných pro denní provoz domácnosti. Skříně se umísťovaly do komor, někdy síní a měly ve dvířkách otvor chráněný síťkou, který zajišťoval vzdušnost a síťka chránila proti škůdcům. Šatní skříně se rozvinuly v městských stavech, kde to bylo podmíněno módou a nutností šaty zavěšovat.

Rohové skříně - koutní skříňky

Koutní skříňky tvoří zajímavou skupinu lidového nábytku. Sloužily zejména pro úschovu knih, spisů a důležitých drobností. Byly to velké jednokřídlové skříňky, trojúhelníkového nebo pětiúhelníkového půdorysu, které zapadaly do kouta místnosti. Většinou byly umísťovány do obývací jizby do rohu(odtud se odvíjí název rohové skříně) za stůl. Na tomto místě se také zavěšovaly obrázky světců, čímž se soustřeďovala pozornost, neboť koutní skříňky tvořily významný zdobný kus místnosti.

Mísník

Mísník byl jedním ze základních typů zařízení lidového domu. Mísník svým vzhledem i použitím připomíná polici a od počátku byl zaměřen na reprezentaci majitele. Sloužil zejména k vystavování pěkného a drahého nádobí a byl umísťován hned naproti pece, u které sedávalo nejvíce návštěv. Mísník má v podstatě dvě části - nízkou skříňku a police s několika přihrádkami. Do uzavřené spodní části se ukládalo běžné plechové a keramické nádobí, do otevřené horní části vybavené lištami pro opření talířů a mís se ukládalo reprezentativní nádobí. Tato polnicová část mísníků nebyla tak náročně zdobena a nechávala vyniknout ornamentu keramického a cínového nádobí. Zato spodní skříňka se zejména na dvířkách bohatě malovala. Vznik mísníků podle dochovaných exemplářů spadá do poloviny 18. století.

Lžíčník - příborník

Lžíčníky jsou velice příbuzné policím a jsou určené pro uložení dřevěných a cínových lžic, vařeček, kvedlaček apod. Konstrukci tvoří pevná záda a bočky, na které jsou schodovitě připevněny lišty, sloužící k pokládání lžic. Vršek této jakési nástěnné skříňky bez dna bývá ukončen zdobnou stříškou. Na východní Moravě a ve Slezsku byl využíván skromnější lžíčník, který tvořila půlkruhová polička s otvory pro zasunutí příborů(odtud příborník). Polička byla zavěšována na svislé prkénko, toto bylo bohatě malováno a zdobeno obvodovou řezbou. Později lžíčníky postupně zanikaly s rozvojem náročnějšího kuchyňského zařízení, poskytujícího lepší možnosti k ukládání příborů.

Kolébky

Kolébky - houpání dítěte bylo od nepaměti důležitou složkou konejšivého uspávání a tak v mnohapočetných rodinách měla kolébka významnou úlohu. Nejstarším typem byla závěsná kolébka, kterou tvořila trávnice - plachta s provazy v rozích, za které se věšela na větev stromu a nebo k trámu na chalupě. Někdy se také používal proutěný koš nebo dřevěný truhlík. Kolébka na kolébadlech se objevila asi až v 16. století. Kolébadla tehdy tvořila čela s oblou spodní stranou a dítě bylo přepásáno povijanem, aby nevypadlo. Tento původní prostý nízký truhlík ze 16. - 17. století se časem zvýšil a od 19. století se používají kolébky takové, jaké známe dnes - vysoké, na sloupkových nohách ukončených kolébadly. Kolébka se kupovala před svatbou a stavěla se na odiv společně s výbavou nevěsty. Proto se dekoru kolébky věnovala velká pozornost - jednalo se většinou o malbu, ale ani intarsie nebyla u dubových kolébek ojedinělou záležitostí.

nahoru

Moderní masiv

Velkým mýtem je představa o masivním nábytku jako nemoderní záležitosti, vhodné maximálně do starého domu nebo na chalupu.

Pestrost konstrukčního řešení a přirozená krása dřeva, dávají nespočet možností jak zapracovat masivní nábytek do moderního interiéru. Přírodní dřevo přímo vybízí k tvůrčímu přístupu při plánování obytného prostoru.

Velmi atraktivním prvkem pro moderní interiér jsou robustní konstrukce – lze takto řešit komody, konferenční stolky, jídelní stoly včetně židlí, postele, noční stolky, …

Jen si představte chladnou krásu a strohý vzhled lité betonové zdi, u které stojí například komoda s výraznou kresbou přírodního dřeva a robustní konstrukcí – chlad betonu se rázem změní na decentní pozadí jakéhosi obrazu, v němž je dominantou exkluzivní nábytek.

Nebojte se masivního nábytku a přijďte si pro návrh vašeho interiéru včas.

nahoru

Postele masiv

V posteli člověk prospí nebo prolenoší průměrně 1/3 života. Je tedy vhodné věnovat právě postelím náležitou pozornost.

Vrzání a labilní konstrukce vám moc klidu nedopřeje – s poctivou postelí z masivního materiálu si odpočinek budete užívat mnohem lépe. Krásný a hřejivý vzhled přírodního dřeva v kombinaci s kvalitními lamelovými rošty a vhodně vybranou matrací – to je záruka zdravého spánku. Nechte se hýčkat, dopřejte si kvalitu.

Z kvalitní postele vstáváte jako znovuzrození. Nestačí jen spánek na jakési podložce, je potřeba si odpočinout, nabrat nové síly, vstávat a uléhat pohodlně. Vhodnou konstrukcí lze povýšit i klasickou postel na luxusní lože.

Velmi důležité, a pro nás samozřejmostí, je dodržení ergonomických zásad. Každou postel plánujeme pro konkrétního zákazníka, takže rozměry jsou přizpůsobeny jeho postavě i požadavkům. Dospělí i děti od nás získávají postel na míru s jistotou pohodlného a klidného spánku.

Myslete na svá záda včas.

nahoru

Vrata a dveře

Vyrábíme vrata, dveře, brány a branky z masivního dřeva. Je to neodmyslitelná součást každého domu, stavení a chalupy.

Selská stavení a rodinné domy vyžadují mnohdy osobitý přístup. Zachování regionálního stylu je často působivější než luxusní vrata moderního vzhledu, složená z eurohranolů.

Ještě důležitější je stylová věrohodnost u historicky cenných budov, ať už se jedná o stodolu, sýpku, kostely nebo významný rodinný domek.

Naše výrobky jsou věrohodnou kopií nebo stylizací respektující regionální motivy. Celodřevěná vrata i dveře mohou být doplněna kovanými zdobnými prvky – nejrůznější růžice, listy, ozdobné panty, kliky a zámky. Rovněž lze vsazovat ozdobné mřížové průhledy nebo celistvé mřížové konstrukce. Časté je toto řešení u kostelů a vinařských sklepů, kde mříže zajišťují větrání a současně bezpečnost.

nahoru

Kastlová a špaletová okna

Chcete-li zachovat stylový vzhled starších domů, selských stavení a chalup, a přitom se bojíte tepelných ztát? Řešením je použití kastlových oken, která zachovávají stylový vzhled, mají výborné izolační vlastnosti – a to i v původním provedení s jednoduchými skly. Pro zvýšení tepelného komfortu je možné použít pro venkovní rámy dvojitá izolační skla. Kombinace s izolačními skly zaručuje zachování současných požadavků na komfort a úspory při vytápění.

Rozdíl mezi kastlovými a špaletovými okny je ve směru otevírání venkovního křídla. Kastlová okna mají vnitřní i venkovní rámy otevírané dovnitř, kdežto špaletová okna mají venkovní rám otevíraný ven.

nahoru

Bytový interiér

V bytě i domě by měl každý jeho obyvatel nacházet pohodu a klid, umožňující načerpání nových životních sil.

S měnícím se počtem obyvatel domu, měnícími se zájmy, věkem a potřebami je vhodné, aby se interiér měnil a přizpůsoboval.

Kritérií pro tvorbu interiéru je mnoho a těžko hledat jednoznačný recept. Zásadní pro celý obytný prostor zůstává ergonomie. Vše plánovat tak, aby už stavba počítala se skutečností, že její obyvatelé budou stárnout. Netvořit zbytečné bariéry plynoucí z moderního designu – to je základní myšlenka pro nadčasový interiér.

Respektování ergonomických pravidel Vám zajistí ochranu zdraví a vytvoří absolutní pohodlí. Design respektující ergonomii, je při zakázkové výrobě výsledkem dialogu zákazníka a výrobce – některé požadavky je potřeba upravit a jiné můžeme ještě rozvinout a přivést k dokonalosti.

nahoru

Vestavěné skříně

Moderním řešením úložného prostoru jsou vestavěné skříně. Vestavěné skříně, vyráběné na míru, se plně přizpůsobí vaší stavbě. Mohou být vsazeny do výklenku nebo jen přiléhat ke stěnám. Svojí rozlohou často tvoří dominantu místnosti, ale někdy záměrně splynou s okolím. Vše záleží na volbě materiálů a jejich barev.

Vestavěné skříně jsou nejčastěji používány na ukládání ošacení, ale sloužit mohou i v technických místnostech, jako jsou například garáže rodinných domů, na ukládání nářadí a sezonních doplňků.

Vhodné konstrukční řešení Vám doporučíme dle dispozice Vašeho prostoru a plánované vybavenosti.

Vestavěnou skříň vyrobíme na míru do každého prostoru. To znamená, že prakticky na milimetr využijeme daný prostor.

Vaše představy o zařízení doplníme nápady profesionálů a tím dosáhneme optimálního řešení.

Skříně pro vás vyrábíme na míru a to v libovolné šířce, výšce i hloubce bez přirážek za zvláštní míry!

Skříně si můžete objednat v jakémkoliv provedení podle vašich představ. S různým dělením dveří, vnitřním vybavením skříněk, uspořádáním zásuvek a v různých barevných kombinacích.

Vyžádejte si nezávaznou kalkulaci.

Co určuje cenu skříně?
dveřní křídla - velikost, výplň dveří, design rámů, počet kusů
interiér - police, šatní tyče, zásuvky, drátěný program, věšáky na kalhoty, věšáky na kravaty atd.
dispozice prostoru - šikminy v podkroví, osvětlení
doprava + montáž

Pro vypracování co nejpřesnější kalkulace vaší skříně nám prosím zašlete:

Šířku, výšku a hloubku prostoru – z kolika stran bude skříň u zdi
Typ šatních dveří – posuvné, skládací, otevírací a jejich počet
Členění výplně dveří - např.: 1x zrcadlo; 2x lamino
Rámy ocelové nebo hliníkové
Požadavky na vnitřní vybavení skříně – počet zásuvek, šatních tyčí a dalších doplňků – příp. co vše chcete do skříně umístit (vysavač, úklidové prostředky…).

Návrh zašlete mailem: info@filipeknabytek.cz nebo poštou na adresu: Obchodní centrum MAX, Kubíčkova 8, 635 00 Brno

listavrch.jpg, 13kB listaspodek2.jpg, 13kB